Güvenli İnternet Hizmeti

Güvenli İnternet Hizmeti Hakkında
Bilmeniz Gerekenler

Güvenli İnternet Hizmeti

İnternetin dünyadaki bilgisayarları birbirine bağladığı önemli bir araç olduğu günümüz dünyasında bu hizmeti alabileceğiniz birçok hizmet sağlayıcı bulunuyor. Yaninet, bu anlamda güvenli internet hizmeti alabileceğiniz seçkin firmalar arasında bulunuyor. Siz de güvenli internet hizmeti kampanyalarımızdan yararlanarak, arzu ettiğiniz verimde internete bağlanabilirsiniz. İnternetin yüzyılın en büyük keşfi olarak gösterildiği günümüzde, ailenizin güven içerisinde bu hizmeti alması çok önemlidir. İnternetin faydalı kullanım alanları olmasının yanı sıra kontrolsüz kulanımı zararlı olabilir. Bu kapsamda "güvenli internet" kullanımı kavramı ön plana çıkar.

Güvenli İnternet Hizmeti Nedir?

İnternet dünyasında çok miktarda faydalı içerik bulunsa da bir o kadar da zararlı içerik bulunur. "Güvenli internet nedir?" sorusuna verilecek en basit cevap; "kullanıcının bu zararlı içeriklerden korunması kapsamında geliştirilmiş bir sistem" olmasıdır. Güvenli internet, kullanıcının isteğine bağlı olan, ücretsiz ve son derece şeffaf olan bir hizmettir. Söz konusu servis sayesinde başta internet kullanan genç ve çocuklar olmak üzere, kullanıcı zararlı içeriklerden korunur. Genç nesilin ve toplum değerlerinin korunmasını sağlayan bu hizmet, son derece kullanışlı bir yapı sunar. Güvenli internet kavramıyla ilgili aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

https://www.guvenlinet.org.tr/itiraz

https://www.guvenlinet.org.tr/ihbar

https://www.guvenlinet.org.tr

Güvenli İnternet Hizmeti Nasıl Kullanılır?

Yaninet internet aboneliğinizin, güvenli internet hizmetinde olup olmadığını son derece pratik bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Eğer internet hizmetiniz güvenli statüde değilse "online işlemler" menüsünden kolay bir şekilde güvenli internete geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca web sayfamızı inceleyerek güvenli internet kullanımı hakkında bilgi alabilir, daha bilinçli şekilde bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti Düzenlemesinin Hukuki Dayanağı Nedir?

Ülkemizde güvenli internet hizmeti, hukuki anlamda etkin bir dayanağa sahiptir. Bu kapsamda, hâlihazırda yürürlükte olan "elektronik haberleşme kanunu"nda gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Söz konusu kanunun 15. maddesinde "internetin güvenli kullanımı" başlığı yer alır. Bu başlık incelendiğinde; internet servis sağlayıcısı olan tüm firmaların, güvenli internet kullanımı kapsamında gerekli hizmeti kullanıcılara ücretsiz şekilde sağlaması hukuki güvenceye alınmıştır.

Aile Profili Nedir?

Yukarıda da kısaca belirttiğimiz gibi aile profili kara liste prensibine göre çalışır. Bu kapsamda kullanıcının girmesi sakıncalı olan web siteleri belirlenerek kara listeye alınır. Yasaklanan sitelere ulaşılamaz. Kullanıcı, aile profilinde kişisel sitelere ya da forum benzeri web sitelerine ulaşabilir. Aile profilini tercih eden kullanıcının talep etmesi durumunda, oyun, sosyal medya ya da sohbet sitelerine erişilebilir. Aile profilini tercih eden kullanıcılar, bilinçli ve güvenli internet kullanımı ile kendilerini her daim güvende hissedebilirler. Yaninet'i tercih ederek kısa sürede güvenli internet aile paketi sahibi olabilirsiniz. İnternet aile koruma seçenekleri ile evde huzurlu bir kullanım ortamı elde edebilirsiniz.

Çocuk Profili Nedir?

Güvenli internet profili seçeneklerinden biri de çocuk profilidir. Çocuk profilinin çalışma sistemi, beyaz liste mantığına dayanır. Yani çocuğun sadece izin verilen içeriklere ulaşması amaçlanır. Çocuğun internet kullanımında amaç; belli içeriklerden onu uzak tutmak değil, sadece izin verilen sitelere ulaşımını sağlamaktır. Bu sayede çocuğunuz sadece uygun görülen web sitelerine ulaşabilir.

Profil Seçimi ve Değişikliği Nasıl Yapılır?

Yaninet online işlemler menüsünden, Whatsapp destek hattımızdan ve çağrı merkezimizden profil seçimi ve değişimini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle güvenli internet sorgulama yapmayı tercih edebilirsiniz. Kullandığınız profili değiştirmek istediğinizde de online işlemler bölümünden gerekli değişiklik adımlarını takip edebilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti Ücretli midir?

Aile koruma kapsamında tercih edilen güvenli internet hizmeti, tamamen ücretsiz bir sistemdir. Bu kapsamda sistemi güvenle tercih ederek, çocuklarınızla birlikte gönül rahatlığı ile interneti kullanabilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti Kullanımı Zorunlu mudur?

"Güvenli internet kullanımı nedir?" sorusunun yanı sıra "söz konusu hizmetin zorunlu olup olmadığı" da kullanıcının kafasında soru işareti oluşturan hususlardan biridir. Güvenli internet hizmeti, zorunlu bir hizmet alanı değildir. Kullanıcı talep etmesi durumunda bu sistemi kullanabilir. Toplumun internetin zararlı etkilerinden uzak tutulmasını amaçlayan bu hizmet ile internetin pozitif yönlü kullanımını sağlayabilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti Nasıl İptal Edilir?

Her ne kadar güvenli internet, sıklıkla tercih edilen bir sistem olsa da zaman zaman iptal edilmesi talebinde de bulunulur. Güvenli internet iptali ile ilgili takip edeceğiniz birkaç yol vardır: Bunlar online işlemler menüsünden, Whatsapp destek hattımızdan ve çağrı merkezimizi arayarak güvenli internet hizmeti kapatma adımlarını izlemektir. Güvenli internet hizmetinin iptal edilmesine yönelik gerekli talepte bulunmanız halinde, bahse konu hizmet derhal iptal edilecektir.

Scroll to Top